O fundacji

frame-7410-2

Soundscape Fundacja ze śląska

Naszym Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej.

Misją fundacji jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Organizacja spotkań warsztatowych z zakresu muzyki i sztuki nowych mediów, leżących na przecięciu światów technologii i muzyki, prezentujących zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzających ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań.

Nasza przestrzeń mieści się na terenie kampusu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dając niespotykane dotychczas możliwości twórcze artystom. Na wyposażenie składa się m.in. w pionierski system wielokanałowej emisji dźwięku w domenie 3D, system do symulowania akustyki pomieszczeń, na żywo, w trakcie koncertów i sesji nagraniowych oraz bogate instrumentarium muzyczne i eksperymentalne (studio nagrań i produkcji muzycznej oraz autorski instrument “Tonarium”). Dodatkowym atutem jest wyposażenie technologiczne LORI (Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji ASP).

Poznaj Technologię
cfdfe017d4d08a62d3a4f161701eee99-2
653d7d0d28bb5033da30febd805b19bc-2

Wraz kuratorami Biura Dźwięku Katowice – Piotrem Ceglarkiem i Janem Dybałą badamy dźwięk przestrzenny i możliwości syntezatorów modularnych.

_dsc2360

Działania fundacji są kontynuacją działającego od 2014 roku studia nagrań i produkcji muzycznej Azymut, któremu nadany został trochę inny, rozszerzony charakter. Wraz kuratorami Biura Dźwięku Katowice – Piotrem Ceglarkiem i Janem Dybałą badamy dźwięk przestrzenny i możliwości syntezatorów modularnych, czego owocem jest otrzymanie dotacji unijnej dla firmy powiązanej SOLIDA Paweł Pindur na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań.

Nasze zaplecze audio w połączeniu ze studiem filmowo-eksperymentalnym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach stanowią niepowtarzalną przestrzeń twórczą. Praca w tak innowacyjnym środowisku umożliwia uzyskanie unikatowych kompetencji na światowym poziomie. Skala całego obiektu jak i jego otwartość – bezpośrednio wychodzą z tradycji największych, historycznych i współczesnych placówek eksperymentalnych związanych z muzyką elektroniczną – m.in. polski SEPR, francuskie GRM, IRCAM czy niemiecki WDR, które pozwalały na realizację wszechstronnych form dźwiękowych, oferując najnowsze możliwe technologie.

Team Soundscape
  • Team Image

Związany ze Śląskiem producent, dj i realizator dźwięku z ponad dziesięcioletnim stażem, którego brzmienie oscyluje wokół wielu gatunków muzyki elektronicznej. Jest aktywnie zaangażowany w rozwój sceny muzycznej na południu kraju. Prezes fundacji Soundscape, odpowiedzialny za prowadzenie studia Azymut wchodzącego w skład laboratorium nowych mediów.

Jakub Mokrzysiak

Prezes Fundacji, Realizator Dźwięku
  • Team Image

Muzyk, inżynier dźwięku, performer oraz twórca instalacji dźwiękowych, obracający się w świecie muzyki eksperymentalnej oraz techno. Tworzy głównie pod pseudonimem Tonallaxe, pod którym ma na koncie wydawnictwa między innymi w Fallen Metropolis, Behind the Stage czy na kompilacji klubu 999 i Muno.pl. Jest również znany z kolaboracji z innymi artystami, z których najnowszą jest wspierany przez fundację audio-wizualny projekt Voyage Molecularis.

Michał Świeboda

Współtwórca Programowy
  • Team Image

Absolwentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od zawsze związana z mediami, reklamą, marketingiem i PR. W fundacji odpowiedzialna za kontakt z kluczowymi partnerami.

Aleksandra Smolak

Dyrektor ds. kluczowych partnerów
  • Team Image

Producent muzyczny i właściciel studia nagraniowego i wytwórni AZYMUT. Od 2002 do 2015 roku związany z kabaretem Łowcy.B. Współtwórca, współscenarzysta i uczestnik dziesiątek programów TV, programów live, autorskich programów TV oraz programów rozrywkowych. Od ponad 10 lat prowadzi frmę budowlana Solida oraz jej trzy siostrzane spółki. Założyciel oraz członek zarządu fundacji.

Paweł Pindur

Przewodniczący Rady Fundacji
  • Team Image

Od 2017 r. związana z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucją Kulturym im. Krystyny Bochenek, gdzie pełni rolę specjalistki ds. wydarzeń w obszarze artystycznym, członkini zespołu tworzącego aplikację Metropolii do ESK2029. Pełni rolę kuratorki muzycznej i programowej festiwalu Ars Independent. Od 2019 r. współpracuje ze studiem nagrań i produkcji muzycznej Azymut. Współtworzy program merytoryczny fundacji Soundscape oraz odpowiada za produkcję realizowanych wydarzeń

Matylda Badera

Kuratorka, Członkini Rady Fundacji
  • Team Image

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Gospodarka Przestrzenna. Od dziesięciu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, a od pięciu pozyskuje i rozlicza dofinansowania z różnych źródeł. W pracy lubi różnorodność, możliwość rozwoju oraz kontakt z ludźmi. W fundacji Soundscape zajmuje się fundraising’iem.

Barbara Matusiak

Specjalistka ds. pozyskiwania funduszy